Fairfield Eagles Take Top Spot In Northern B Divisionals

The Fairfield Eagles celebrate.

Photo courtesy Jolyn Meyer

Northern B Divisional • 5/17/2019 to 5/18/2019 • Glasgow

Girls 100 Meter Dash Finals - 1, Schweigert, Shelby, Fairfield, 13.12. 2, Neumiller, Nora, Glasgow, 13.31. 3, Bechtold, Elsah, Choteau, 13.34. 4, Fourstar, Mya, Wolf Point, 13.37. 4, Bleecker, Allyson, Shelby, 13.37. 6, Olson, Jewel, Wolf Point, 13.39.

Girls 200 Meter Dash - 1, Molenda, Kamdyn, Cut Bank, 26.82. 2, Schweigert, Shelby, Fairfield, 27.40. 3, Olson, Jewel, Wolf Point, 27.45. 4, Kolste, Natalie, Fairfield, 27.90. 5, Neumiller, Nora, Glasgow, 28.25. 6, Bleecker, Allyson, Shelby, 28.30.

Girls 400 Meter Dash - 1, Molenda, Kamdyn, Cut Bank, 1:00.99. 2, Olson, Jewel, Wolf Point, 1:01.52. 3, Kolstad, Emily, Glasgow, 1:01.84. 4, Schweigert, Shelby, Fairfield, 1:04.16. 5, Westby, Blaire, Glasgow, 1:05.43. 6, Lee, Ellie, Choteau, 1:06.41.

Girls 800 Meter Run - 1, Kolstad, Emily, Glasgow, 2:29.95. 2, Trottier, Taya, Harlem, 2:31.05. 3, Luly, Brook, Shelby, 2:33.03. 4, McKean, Iris, Glasgow, 2:33.88. 5, Pitcher, Avery, Fairfield, 2:34.58. 6, Johnson, Alexa, Fairfield, 2:37.92.

Girls 1600 Meter Run - 1, Lawrence, L'Tia, Harlem, 5:26.70. 2, McKean, Iris, Glasgow, 5:46.29. 3, Gorder, Jazmin, Poplar, 5:56.73. 4, Luly, Brook, Shelby, 5:57.52. 5, Cunningham, Ali, Glasgow, 5:58.53. 6, Westby, Brooke, Glasgow, 5:58.93.

Girls 3200 Meter Run - 1, Lawrence, L'Tia, Harlem, 11:43.02. 2, McKean, Iris, Glasgow, 12:28.67. 3, Azure, Allie, Poplar, 12:34.14. 4, Campbell, Hamyanie, Wolf Point, 13:07.96. 5, Padden, Lauren, Glasgow, 13:08.03. 6, Cunningham, Ali, Glasgow, 13:10.11.

Girls 100 Meter Hurdles - 1, Lamb, Justine, Malta, 16.45. 2, Carper, Reegan, Fairfield, 17.43. 3, Maddox, Cheyenne, Fairfield, 17.63. 4, Martell, Keandra, Poplar, 18.27. 5, Sallee, Alaina, Glasgow, 18.35. 6, McKenzie, Amy, Choteau, 18.58.

Girls 300 Meter Hurdles - 1, Lamb, Justine, Malta, 49.81. 2, Martell, Keandra, Poplar, 50.55. 3, Smith, Erica, Malta, 51.18. 4, Carper, Reegan, Fairfield, 52.08. 5, Lee, Ellie, Choteau, 52.22. 6, Waller, Jackie, Cut Bank, 52.23.

Girls 4x100 Meter Relay - 1, Glasgow 'A' (Westby, Blaire 9, Peters, Anika 11, Fossum, Keely 11, Kolstad, Emily 12), 52.75. 2, Wolf Point 'A' (Ferdina, Paisley 12, Juve, Abby 12, Olson, Jewel 10, Fourstar, Mya 11), 53.20. 3, Choteau 'A' (Bechtold, Elsah 10, Lee, Ellie 10, Gunderson, Emma 9, Jamison, Anna 12), 53.95. 4, Fairfield 'A' (Grigsby, Shaylee 9, Kolste, Natalie 9, Maddox, Cheyenne 10, Schweigert, Shelby 11), 54.22. 5, Malta 'A' (Young, Leslie 10, Smith, Erica 10, Bishop, Kaylee 9, Young, Wylee 12), 54.62. 6, Cut Bank 'A' (Taylor, Portia 12, Finstad, Brynne 12, Manecke, Dakota 11, Waller, Jackie 9), 56.17.

Girls 4x400 Meter Relay - 1, Glasgow 'A' (Sallee, Alaina 12, Westby, Blaire 9, Fossum, Keely 11, Kolstad, Emily 12), 4:23.64. 2, Fairfield 'A' (Grigsby, Shaylee 9, Carper, Reegan 11, Schweigert, Shelby 11, Pitcher, Avery 9), 4:26.16. 3, Wolf Point 'A' (Olson, Jewel 10, Juve, Abby 12, Campbell, Hamyanie 9, Rasmussen, Sofie 10), 4:31.55. 4, Choteau 'A' (Bechtold, Elsah 10, Lee, Ellie 10, Gunderson, Emma 9, Jamison, Anna 12), 4:33.85. 5, Shelby 'A' (Bleecker, Allyson 11, McAllister, Brogan 11, Aklestad, Brielle 11, Luly, Brook 11), 4:34.43. 6, Harlem 'A' (Lawrence, L'Tia 11, Kittson, Kristyn 11, Dirden, Skylee 12, Trottier, Taya 9), 4:38.54.

Girls High Jump - 1, Fourstar, Mya, Wolf Point, 5-00. 2, Lamb, Justine, Malta, 4-10. 3, Juve, Abby, Wolf Point, J4-10. 4, Young, Wylee, Malta, 4-08. 5, Jamison, Anna, Choteau, 4-06. 6, Smith, Erica, Malta, 4-04. 6, Lee, Ellie, Choteau, 4-04.

Girls Pole Vault - 1, Kaiser, Katie, Glasgow, 10-00. 2, Kolstad, Emily, Glasgow, J10-00. 3, Manecke, Dakota, Cut Bank, 9-06. 4, Ferdina, Paisley, Wolf Point, 8-06. 5, Peters, Anika, Glasgow, J8-06. 6, Graham, Tyann, Glasgow, J8-06.

Girls Long Jump - 1, Smith, Erica, Malta, 15-09.50. 2, Luly, Brook, Shelby, 14-11. 3, Juve, Abby, Wolf Point, 14-03.25. 4, Grigsby, Shaylee, Fairfield, 14-02.50. 5, Dirden, Skylee, Harlem, 14-02. 6, Nielsen, Abrianna, Glasgow, 13-08.

Girls Triple Jump - 1, Smith, Erica, Malta, 33-02.25. 2, Molenda, Kamdyn, Cut Bank, 31-11.25. 3, Luly, Brook, Shelby, 30-05. 4, Juve, Abby, Wolf Point, 30-03.50. 5, Sallee, Alaina, Glasgow, 30-03.25. 6, Dirden, Skylee, Harlem, 29-09.75.

Girls Shot Put - 1, Noser, Riley, Glasgow, 35-10. 2, Garfield, Carly, Malta, 32-04. 3, Peters, Brennan, Glasgow, J32-04. 4, Pease, Rochelle, Rocky Boy, 32-00. 5, Graham, Tyann, Glasgow, 30-07.50. 6, Brunelle, Samantha, Poplar, 29-10.50.

Girls Discus Throw - 1, Sherman, E'Leena, Poplar, 110-00. 2, Peters, Brennan, Glasgow, 106-01. 3, Pease, Rochelle, Rocky Boy, 106-00. 4, Lefdahl, Skylie, Malta, 104-08. 5, Nygard, Tori, Wolf Point, 101-11. 6, Garfield, Carly, Malta, 95-06.

Girls Javelin Throw - 1, Schipman, Kyleigh, Malta, 112-04. 2, Grove, Sadie, Choteau, 110-02. 3, Campbell, Tehya, Glasgow, 107-02. 4, Johnson, Haylee, Harlem, 104-07. 5, Aklestad, Brielle, Shelby, 103-11. 6, Nygard, Tori, Wolf Point, 98-11.

Boys 100 Meter Dash - 1, Meyer, Ryder, Fairfield, 11.30. 2, Pugh, Michael, Malta, 11.41. 3, Fitzsimmons, Tyler, Glasgow, 11.76. 4, Morgan, Carter, Choteau, 11.78. 5, Mills, Gavin, Fairfield, 11.78. 6, Bitney, Carson, Conrad, 11.83.

Boys 200 Meter Dash - 1, Meyer, Ryder, Fairfield, 22.91. 2, Pugh, Michael, Malta, 23.10. 3, Fitzsimmons, Tyler, Glasgow, 23.45. 4, Mills, Gavin, Fairfield, 23.98. 5, Nieskens, Dylan, Glasgow, 24.08. 6, Bitney, Carson, Conrad, 24.20.

Boys 400 Meter Dash - 1, Pugh, Michael, Malta, 52.31. 2, Page, Nick, Wolf Point, 52.87. 3, Meyer, Ryder, Fairfield, 53.95. 4, Salveson, Shaun, Shelby, 54.15. 5, Nieskens, Dylan, Glasgow, 54.37. 6, Mills, Gavin, Fairfield, 54.43.

Boys 800 Meter Run - 1, Page, Nick, Wolf Point, 2:05.33. 2, Miller, Wyatt, Wolf Point, 2:05.86. 3, Paddock, Clay, Fairfield, 2:06.39. 4, Salveson, Shaun, Shelby, 2:07.36. 5, McKean, Ellis, Glasgow, 2:08.83. 6, Boland, Alec, Glasgow, 2:09.30.

Boys 1600 Meter Run - 1, McKean, Ellis, Glasgow, 4:42.48. 2, Cichosz, Brad, Harlem, 4:46.05. 3, Paddock, Clay, Fairfield, 4:47.92. 4, Overby, Wilson, Glasgow, 4:48.33. 5, Miller, Wyatt, Wolf Point, 4:48.92. 6, Ackerman, Zander, Wolf Point, 4:50.49.

Boys 3200 Meter Run - 1, Cichosz, Brad, Harlem, 10:09.90. 2, McKean, Ellis, Glasgow, 10:13.49. 3, Overby, Wilson, Glasgow, 10:14.94. 4, Ackerman, Zander, Wolf Point, 10:22.80. 5, McKean, Merlin, Glasgow, 10:40.20. 6, Cummings, Gage, Choteau, 10:58.32.

Boys 110 Meter Hurdles - 1, Brusven, Wyatt, Shelby, 15.93. 2, Mortenson, Parker, Malta, 17.52. 3, Blanchard, Jonathan, Conrad, 18.45. 4, Faith, Daniel, Fairfield, 18.60. 5, Sukut, Fynn, Glasgow, 18.65. 6, Judd, Zac, Malta, 19.52.

Boys 300 Meter Hurdles - 1, Benn, Cormac, Malta, 43.37. 2, Gramm, Bryce, Choteau, 43.59. 3, Feuerherm, Jay, Poplar, 44.41. 4, Maples, Calvin, Choteau, 45.15. 5, Faith, Daniel, Fairfield, 45.16. 6, Perez, Miguel, Fairfield, 45.17.

Boys 4x100 Meter Relay - 1, Fairfield 'A' (Becker, Libien 12, Mills, Gavin 10, Bake, Keeley 11, Meyer, Ryder 12), 45.40. 2, Malta 'A' (Pugh, Michael 12, Benn, Cormac 10, Lopez, Andres 12, Smith, Tanner 11), 45.50. 3, Wolf Point 'A' (Heser, Logan 12, Toves, Kaholo 10, Wilson, Austin 10, Page, Nick 11), 46.12. 4, Glasgow 'A' (Fitzsimmons, Tyler 11, Regalado, Kobe 11, Pewitt, Colton 12, Nieskens, Dylan 10), 46.99. 5, Choteau 'A' (Gramm, Bryce 11, Ballard, Bryan 12, Maples, Calvin 12, Morgan, Carter 9), 47.26. 6, Shelby 'A' (Parsons, Tanner 11, Rojo Vizuete, Eduardo 11, Salveson, Shaun 9, Brusven, Wyatt 12), 48.04.

Boys 4x400 Meter Relay - 1, Fairfield 'A' (Meyer, Ryder 12, Becker, Libien 12, Paddock, Clay 11, Brown, Kayson 9), 3:39.66. 2, Wolf Point 'A' (Page, Nick 11, Heser, Logan 12, Miller, Wyatt 12, Wilson, Austin 10), 3:40.14. 3, Shelby 'A' (Reynolds, Rhett 9, Leck, Logan 10, Brusven, Wyatt 12, Salveson, Shaun 9), 3:44.38. 4, Glasgow 'A' (Boland, Alec 11, Monson, Dexter 11, Lloyd, Blake 9, Nieskens, Dylan 10), 3:45.14. 5, Choteau 'A' (Sellers, Mason 12, Jorden, Oliver 11, Maples, Calvin 12, Gramm, Bryce 11), 3:45.65. 6, Malta 'A' (Oxarart, Kooper 10, Kawai, Keigo 11, Williamson, Rex 9, Pugh, Michael 12), 3:49.54.

Boys High Jump - 1, Gramm, Bryce, Choteau, 6-02. 2, Reynolds, Rhett, Shelby, 6-00. 3, Bake, Keeley, Fairfield, 5-10. 4, Parsons, Taylor, Shelby, 5-08. 5, Benn, Cormac, Malta, J5-08. 6, Smith, Tanner, Malta, J5-08.

Boys Pole Vault - 1, Heser, Logan, Wolf Point, 13-00. 2, Gibson, Levi, Fairfield, 12-06. 3, Brusven, Wyatt, Shelby, J12-06. 4, Gustafson, Caden, Glasgow, 11-06. 5, Wageman, Tim, Glasgow, 11-00. 6, Brown, Kayson, Fairfield, J11-00.

Boys Long Jump - 1, Benn, Cormac, Malta, 20-03. 2, Brusven, Wyatt, Shelby, 19-08.50. 3, Mills, Gavin, Fairfield, 19-06.50. 4, Smith, Tanner, Malta, 19-02.75. 5, Turner, Jaysen, Glasgow, 18-01. 6, Becker, Libien, Fairfield, 18-00.50.

Boys Triple Jump - 1, Smith, Tanner, Malta, 41-02.75. 2, Brusven, Wyatt, Shelby, 39-11.50. 3, Glaser, Brett, Glasgow, 39-09. 4, Bake, Keeley, Fairfield, 39-03.50. 5, Benn, Cormac, Malta, 39-01.50. 6, Colgan, Chris, Poplar, 37-09.

Boys Shot Put - 1, Lopez, Andres, Malta, 46-03. 2, Glaser, Brett, Glasgow, 45-00.50. 3, Doty, Mark, Conrad, 43-04. 4, Pribbernow, Trey, Poplar, 42-00. 5, Mortenson, Pierce, Malta, 41-08. 6, Klick, Conner, Fairfield, 41-06.

Boys Discus Throw - 1, Glaser, Brett, Glasgow, 130-07. 2, Lilley, Treyton, Wolf Point, 126-03. 3, Lopez, Andres, Malta, 125-03. 4, Miller, Ben, Glasgow, 119-03. 5, Salsbery, Cordel, Malta, 114-11. 6, Flores, Kaelob, Fairfield, 109-01.

Boys Javelin Throw - 1, Allen, Dawson, Fairfield, 166-10. 2, Boland, Alec, Glasgow, 149-10. 3, Flores, Kaelob, Fairfield, 149-04. 4, Lopez, Andres, Malta, 146-11. 5, Smoker, Kenny, Poplar, 144-02. 6, Glaser, Brett, Glasgow, 139-11.